Magdalena Tomasz

PORADY ⋅ NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

zym zajmuje się ortodoncja?
Ortodoncja jest dziedziną medycyny, która zajmuje się między innymi profilaktyką oraz leczeniem nieprawidłowości zgryzowych i wad zębowych, a co za tym idzie poprawą estetyki twarzy i funkcji narządu żucia.


Dlaczego leczenie ortodontyczne jest ważne dla zdrowia?


Problemy zgryzowe mogą prowadzić do różnego typu następstw, na przykład: zwiększenia częstości występowania próchnicy, nadmiernego starcia i przeciążenia zębów, powstawania chorób przyzębia, a nawet zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Niektóre nieprawidłowości zgryzowe mają związek z wadą wymowy, inne utrudniają przeżuwanie pokarmów lub pogarszają wygląd twarzy. Sami więc rozumiecie, Drodzy Państwo, że leczenie ortodontyczne to nie tylko moda!


Jaki aparat ortodontyczny będzie dla mnie najlepszy?
Wybór rodzaju terapii ortodontycznej zależy od wieku pacjenta, rodzaju wady zgryzu, stanu uzębienia i szeregu dodatkowych czynników. Plan leczenia układa lekarz ortodonta, mając do dyspozycji wykonane wcześniej u pacjenta modele diagnostyczne, zdjęcia rentgenowskie, uwzględniając rysy twarzy, a także kiedy to możliwe, sugestie pacjenta.


Jakie aparaty stosowane są w leczeniu wad zgryzu?
Wyróżniamy dwie główne grupy aparatów ortodontycznych: aparaty ruchome, zarezerwowane głównie dla małych dzieci oraz aparaty stałe, przeznaczone dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto dodać, że w dobie współczesnej ortodoncji nie ma limitu wieku rozpoczęcia leczenia.


Czy jest sposób by aparat był mniej widoczny? Klasyczne aparaty stałe mają kolor srebrny, co zniechęca czasem, szczególnie dorosłych pacjentów, do podjęcia leczenia. I na ten problem znajdziemy jednak sposób! W naszym gabinecie montujemy obok klasycznych aparatów również tzw. aparaty estetyczne. Dostępne zamki szafirowe (przezroczyste) są dużo mniej widoczne, co w wielu przypadkach sprawia, że leczenie ortodontyczne podejmują osoby, które nigdy by się nie zdecydowały na leczenie klasycznymi aparatami metalowymi! Zamków estetycznych prawie nie widać, za to efekty leczenia i owszem! Dla pacjentów, którzy lubią odrobinę szaleństwa mamy zapas różnobarwnych ligatur, co pozwoli poeksperymentować z kolorami i ubarwi życie z aparatem.


 

Jak leczeni są pacjenci dorośli?
Dorośli podejmują leczenie ortodontyczne nie tylko ze względów estetycznych. Często terapia ortodontyczna staje się przygotowaniem do leczenia protetycznego czy chirurgicznego, może także wspomagać leczenie przyzębia. Niektórzy obawiają się leczenia ze względu na lęk przed brakiem akceptacji ze strony otoczenia. Jednak w ostatnim czasie leczenie dorosłych staje się tak powszechnym zjawiskiem, że niewielu już dziwi widok dorosłej osoby z aparatem na zębach. Innych niepokoi myśl o możliwym bólu lub zaburzeniach wymowy. Jednakże i te obawy na ogół okazują się znacznie wyolbrzymione. Nigdy nie jest za późno na leczenie, a piękny uśmiech wynagradza podjęty trud!


Czy profilaktyka jest równie ważna jak leczenie? Wiele nieprawidłowości zębowo-zgryzowych, zwłaszcza u małego pacjenta, ma swoje źródło w nieprawidłowych nawykach i zaburzonych czynnościach. Im wcześniej zostanie rozpoznany czynnik sprawczy, tym szybciej można rozpocząć proces jego eliminowania i skuteczniej zapobiegać rozwojowi wady zgryzu. Profilaktyka ortodontyczna zajmuje się rozpoznaniem i eliminacją złych nawyków, a także wdrażaniem wczesnych metod leczenia z ćwiczeniami mięśniowymi na czele. Zabawne przyrządy zamieniają „ciężką pracę” małego pacjenta w prawdziwą radość.


Czy leczenie aparatem stałym zwiększa ryzyko próchnicy? Jak powszechnie wiadomo zęby pacjentów leczonych ortodontycznie, narażone są w większym stopniu na próchnicę. Jest to związane nie tyle z oddziaływaniem samego aparatu, ile z zalegającymi wokół zamków złogami nieczyszczonej płytki bakteryjnej. Wszystko zatem zależy od samego pacjenta! Jeżeli utrzymuje higienę jamy ustnej na odpowiednio wysokim poziomie nie musi obawiać się próchnicy. Gorzej, jeśli nie oczyszcza zębów należycie, wówczas zgromadzone pokłady płytki bakteryjnej, zalegające w sąsiedztwie zamków będą powodowały odwapnienie szkliwa zębów, a w konsekwencji próchnicę. Bez obaw Drodzy Państwo! Każdy pacjent rozpoczynający leczenie ortodontyczne przechodzi szczegółowe szkolenie w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. W naszym gabinecie obowiązuje system kontroli higieny jamy ustnej podczas każdej wizyty pacjenta. Prowadzimy również instruktaże higieny z wizualizacją płytki bakteryjnej (co jest pomocne dla pacjenta przy nauce jej rozpoznawania), a także profesjonalne oczyszczanie zębów z wszelkich złogów. Tylko właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne i dyscyplina osobista, pozwolą na ograniczenie ryzyka próchnicy zębów.